Image
Styl skandynawski

Styl skandynawski

Polacy pokochali funkcjonalność i prostotę stylu skandynawskiego i wydaję się, że na dobre zagościł on na polskich salonach. Niewątpliwie wpływ na spopularyzowanie tego modelu wzornictwa i designu na całym świecie wywarła sieć IKEA. Zatem na czym polega styl skandynawski i o co zadbać kreując wnętrze w stylu zapożyczonym od naszych sąsiadów z północy?

Styl Skandynawski – filozofia trendu

Skandynawowie słyną ze swojego zamiłowania do natury. Szwedzi i Norwegowie uwielbiają swoje rozległe lasy i łąki, co ewidentnie ma swoje odzwierciedlenie w kreowaniu przestrzeni do życia. Organiczność form bez problemu dostrzec można w kształcie mebli i przedmiotów dekoracyjnych, do których wykonania stosuje się głównie surowce naturalne: len, bawełnę i kamień. Natomiast w produkcji mebli i podłóg króluje drewno brzozy, jesionu i sosny, czyli w przewadze materiały o jasnym odcieniu. W celu uzyskania intensywniejszego efektu popularną techniką jest stosowanie specjalnych preparatów w celu głębszego rozjaśnienia podłóg. Natomiast zgodnie z duchem natury, parkiety są olejowane, nie lakierowane, tak aby nie pozbawiać drewna możliwości oddychania.

Właśnie kolory są cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego. Światło jest podstawą filozofii. Mieszkańcy dalekiej północy, w ramach równowagi dla długich, surowych i przede wszystkim ciemnych zim do swoich wnętrz wybierają kolory świeże i jasne, które to najlepiej odbijają i eksponują światło. Dlatego też dominują odcienie proste, takie jak biały, beżowy i szary. Coraz częściej do stworzenia nastoju wprowadza się więcej kolorów natury, na przykład rozbieloną zieleń, błękity czy pudrowy róż. Intensywne kolory Skandynawowie rezerwują jedynie dla dodatków.

Inwestycja w meble w klimacie skandynawskim

Meble w stylu skandynawskim to przede wszystkim design, użyteczność i funkcjonalność pozbawione zbędnych dodatków. Nie da się ukryć, że zwłaszcza te, powstałe w krajach północnych to duży wydatek. Za oryginalne projekty duńskie czy szwedzkie przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej niż w popularnych sieciówkach. Z drugiej jednak strony, z wysoką ceną wiąże się niepowtarzalna precyzja wykonania i wygoda, a jakość i ergonomia nie mają sobie równych. Zgodnie z filozofią życia w zgodzie z naturą, tak solidnie wykonane meble to potencjalna inwestycja na lata, gdyż bardzo często przechodzą z pokolenia na pokolenie, stając się swoistą pamiątką rodzinną.

Ponadto z zamiłowaniem do designu w parze idzie dbanie o środowisko naturalne, stąd duża popularność recyklingu i przetwarzania już istniejących wyrobów. Takim przykładem jest trend tworzenia mebli z palet.

Dodatki: ma być skromnie, ale kolorowo

Prostym, minimalistycznym wnętrzom charakteru mają dodać, oczywiście wytworzone z naturalnych materiałów lub recyklingu, dodatki. Delikatna, prosta i nienarzucająca się dekoracja często naśladuje kształty otaczającej przyrody (na przykład wieszak z gałęzi). Mocny kolor jest mile widziany, dlatego głównie pojawia się tu żółty, granat czy czerń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.