Image
Jak dbać o materac w sypialni

Jak dbać o materac w sypialni

Jednym z najważniejszych miejsc w domu każdego z nas jest sypialnia. To właśnie w niej spędzamy znaczną część naszego życia. Właśnie z tego powodu ważne jest, abyśmy czuli się w niej jak najbardziej komfortowo. Przedmiotem, który bez dwóch zdań może nam to umożliwić jest materac. To od niego zależy jakość naszego snu, dlatego tak ważne jest, żeby w odpowiedni sposób dbać o jego stan i żywotność. Z naszego artykułu dowiesz się jakie sposoby pomogą Ci w prawidłowej eksploatacji Twojego materaca.

Materac pomaga w dobrym śnie

Zgodnie z aktualną wiedzą naukową, przeciętny człowiek spędza około 20 lat we śnie. Większość z tych dwóch dekad spędzamy w łóżku znajdującym się w sypialni. Jeżeli chcemy spać komfortowo i z jak najmniejszą ilością zakłóceń przyda nam się wygodny materac. Jeżeli posiadamy go na stanie czas, aby zadbać o jego prawidłowe użycie. Trzeba wiedzieć, że z czasem walory naszego materaca mogą ulec zmianie w negatywnym tego słowa znaczeniu. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na jak najdłuższą żywotność naszego materacu, tak aby przez długi czas korzystanie z niego sprawiało nam przyjemność. Sprawdź co zrobić, by wymiana materaca nie była potrzebna zbyt często.

Pielęgnacja materaca

Prawidłowa pielęgnacja naszego materaca wcale nie należy do trudnych zdań, z którymi ciężko sobie poradzić. Tak naprawdę wystarczy wiedzieć co i kiedy zrobić. Pozwoli to na wydłużenie możliwości naszego materaca i znacznie poprawi komfort snu. Przede wszystkim ważne jest, aby choćby raz na kilka miesięcy obrócić stronę materaca, na której leżymy podczas snu. Wyrówna to nacisk, który kładzie nasze ciało podczas leżenia. Wgniecenia z każdej stron będą mniejsze, a zanim się pojawią minie sporo czasu. Materac oprócz wymiany góra-dół powinniśmy też obrócić o 180 stopni.

Żeby wydłużyć żywotność głównego materaca, możemy pomyśleć o zakupie tzw. topmateraca, który nam w tym pomoże. Jego zużycie jest o wiele większe z racji jego wymiarów, jednak chroni on główny materac przed codziennym zużyciem. Innym pomysłem dodatkowej ochrony jest specjalna mata, którą zakłada się na materac. Jej czyszczenie nie sprawia praktycznie żadnych problemów, ale zaleca się pranie w pralni chemicznej przynajmniej kilka razy w roku. Dobrze byłoby, aby bezpośrednio pod materacem był dostęp do powietrza. Najlepiej, gdyby był położony na spodzie żebrowym. Dzięki temu cyrkulacja powietrza będzie nie zakłócona, a to pozwoli na wyparowanie wilgoci wsiąkniętej wewnątrz materaca.

Kolejna bardzo ważna czynność, o której musimy pamiętać to regularne czyszczenie materaca. Zadbajmy o to, aby na bieżąco, w miarę możliwości usuwać wszystkie plamy. Ich ilość ma znaczenie w kumulowaniu się pleśni oraz innych zanieczyszczeń wewnątrz materaca, dlatego ważne jest też żeby go odkurzać. Warto też co jakiś czas przewietrzyć materac. Można zrobić to na balkonie. Wystarczy wystawić go na kilka godzin poza mieszkanie, a po tym czasie różnica będzie zauważalna. Pamiętajmy też, aby nie ścielić łóżka bezpośrednio po przebudzeniu. W ten sposób pozwolimy wyparować wilgoci nagromadzonej przez noc w materacu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.