Jak wybrać mieszkanie? Porady przy poszukiwaniu mieszkania
Planujesz przeprowadzkę do nowego mieszkania? Wybierz je dobrze, bo to będzie jeden z ważniejszych czynników wpływających na jakość twojego życia przez najbliższe miesiące lub lata (zależnie od tego, ile czasu zamierzasz tam spędzić). Poniżej znajdziesz listę porad dla osób szukających mieszkania.
I. Określ swój budżet i zdecyduj, ile możesz przeznaczyć na miesięczną opłatę za mieszkanie.
Wbrew pozorom ustalenie budżetu, którym się dysponuje, nie jest wcale tak oczywiste. Po pierwsze wynika to z tego, że zazwyczaj transakcja jest wspierana kredytem, a więc oprócz posiadanej gotówki musimy znać swoją zdolność kredytową. Do tego warto ją określić w sposób bezpieczny, bo czasami banki są skłonne pożyczać za dużo i w przyszłości comiesięczna rata może nas doprowadzić do bankructwa. Po drugie – musimy uwzględnić koszty wykończenia lub remontu mieszkania. Po trzecie – konieczne jest też uwzględnienie kosztów jego utrzymania w naszym przyszłym budżecie i wyliczenie, czy przy jesteśmy w stanie obsłużyć takie sumaryczne wydatki (rata plus rachunki i czynsz).
II. Zdecyduj, gdzie chcesz mieszkać i jakiej wielkości mieszkanie potrzebujesz.
Na pewno będziesz w lepszej sytuacji, gdy kupujesz drugie lub kolejne mieszkanie, bo wtedy zazwyczaj zmiana jest podyktowana konkretnymi potrzebami i wiesz, czego potrzebujesz (np. dwóch dodatkowych pokoi dla dzieci). Jeżeli nie masz tak konkretnej wizji, dobrze się nad tym zastanów, dzięki temu kupisz mieszkanie dopasowane do swoich preferencji i potrzeb. Pamiętaj, aby nie kupować emocjami, ale rozumem – łatwo jest dać się ponieść emocjom, jednak są one złym doradcą, szczególnie przy tak ważnym i dużym zakupie.
III. Przejrzyj oferty mieszkań i porównaj je pod kątem ceny, lokalizacji, rozkładu, stanu technicznego itp.
Uznajmy, że to taki wstępny rekonesans. Wykonaj go niezależnie od tego, czy docelowo chcesz szukać samodzielnie, czy skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Pozwoli ci to zdobyć orientację w realiach rynku – dowiesz się, jakie inwestycje z rynku pierwotnego są obecnie dostępne, jakie są ceny, jaka podaż. Są to informacje niezbędne do tego, abyś mógł ocenić atrakcyjność oferty, która cię zainteresuje.
IV. Zwróć uwagę na koszty dodatkowe, takie jak opłaty za media, garaż, ochronę itp.
To zagadnienie pojawiło się już w I punkcie i jest niezwykle istotne – zakup mieszkania to nie koniec wydatków. Jeżeli wyprowadzasz się do większego lokalu, czynsz może cię zaskoczyć. Szczególnie w takich czasach jak te, gdy podwyżki są kilka razy do roku i są naprawdę spore. Może się okazać, że koszt utrzymania mieszkania będzie wynosił tyle, ile rata kredytu. Czy stać cię na to?
V. Sprawdź, czy w mieszkaniu jest dostęp do komunikacji miejskiej i czy jest dobrze skomunikowane z innymi częściami miasta.
Zależnie od tego, jak się poruszasz po mieście, sprawdź, czy nie będziesz miał z tym problemów w nowej lokalizacji. Czy drogi dojazdowe się korkują? Czy jeździ tam komunikacja miejska? Czy są ścieżki rowerowe? To są kluczowe rzeczy, które po przeprowadzce będą w dużym stopniu wpływały na twoją codzienność.
VI. Zasięgnij opinii lokalnych mieszkańców i poznaj okolicę.
Jeśli masz możliwość, to pogadaj z ludźmi, którzy już tam mieszkają. Chodzi nie tylko o osoby z konkretnie tego samego bloku, ale też z okolicy. Dowiedz się, czy jest ona bezpieczna. Przejdź się też tam kilka razy na spacer i sprawdź, jaki jest poziom natężenia hałasu. Z kolei mapy jakości powietrza dostępne online pozwolą ci szybko określić, czy w danym miejscu jest problem z nadmiarem zanieczyszczeń. Z kolei od lokatorów konkretnej nieruchomości dowiesz się, jak się w niej mieszka, czy budynek ma jakieś istotne wady eksploatacyjne oraz poznasz opinie na temat administratora.
Na koniec pamiętaj – jeśli decydujesz się na kupno mieszkania, upewnij się, że masz odpowiednią zdolność kredytową i zarezerwuj wystarczającą ilość pieniędzy na wkład własny. W swoich planach uwzględnij też koszty życia. Robiąc kalkulacje, nie zaniżaj ich. Podejdź do tego zdroworozsądkowo, bo inaczej możesz się wpędzić w długi.