Image
Kiedy warto się zdecydować na wykończenie mieszkania pod klucz?

Kiedy warto się zdecydować na wykończenie mieszkania pod klucz?

Klienci, którzy kupują nieruchomość z rynku pierwotnego, przeważnie decydują się na odebranie lokalu w stanie deweloperskim. Z badania Otodom Analytics wynika jednak, że wybraliby inne, gdyby pozwalały im na to finanse. W 2023 roku aż 44% ankietowanych wskazało w takim przypadku na wykończenie pod klucz. Czy warto je wybrać? Z czym to się wiąże?

Co oznacza wykończenie mieszkania pod klucz?

Zakup mieszkania od dewelopera często odbywa się na etapie dziury w ziemi. To oznacza około 2-3 lata oczekiwania na oddanie lokalu w stanie deweloperskim, który następnie trzeba jeszcze wykończyć. Te prace zajmują przeważnie kilka miesięcy, chociaż to zależy od wielu czynników. Aby przyspieszyć moment zamieszkania w lokalu, można wybrać mieszkanie pod klucz.

Taki standard wykończenia oznacza, że nieruchomość jest gotowa do zamieszkania. Natomiast można się zdecydować na różną wersję oferty. Przeważnie opłata za mkw. wynosi od 500 do 1500 zł, a realizacja obejmuje takie prace jak: montaż drzwi wewnętrznych, malowanie ścian, biały montaż i standardowa zabudowa w pomieszczeniach (ale bez opcji wyboru). Deweloperzy mają zazwyczaj wersję rozszerzoną oferty, gdzie klient ma większy wpływ na efekt, np. pod względem kolorów czy zastosowanych materiałów. Często proponują również wersję premium i wtedy korzystają z indywidualnie przygotowanego projektu, który uwzględnia dobór mebli i dodatków.

Zatem, nie mając szczególnych wymagań, można się zdecydować na najtańszy wariant. Aby mieć większy wpływ na sposób wykończenia wnętrza, należy brać pod uwagę wyższe warianty. Koszt realizacji zależy także od metrażu mieszkania czy lokalizacji.

Kto powinien wybrać mieszkanie wykończone pod klucz?

Nabywcy są zazwyczaj przekonani, że wykończenie lokalu będzie ich kosztować mniej, jeśli zajmą się tym na własną rękę. Ponadto argumentują, że chcą dostosować wszystkie elementy do oczekiwań. Rzeczywiście przeważnie wykonanie prac przez dewelopera będzie kosztować więcej niż przeprowadzenie tego procesu na własną rękę. Jeśli jednak całością działań ma się zająć firma, to trzeba po prostu porównać wysokość wydatków. Możliwe, że zewnętrzny wykonawca ustali wyższe koszty niż deweloper odpowiedzialny za realizację inwestycji.

Jeśli chodzi o kwestię wpływu na ostateczny wygląd i wyposażenie mieszkania, to jak najbardziej można go mieć. To kwestia wyboru odpowiedniego wariantu oferty. W grę wchodzi wybór kolorów, materiałów, mebli, jak i indywidualny projekt od architekta.

Na pewno wybór mieszkania wykończonego pod klucz jest dobrym rozwiązaniem dla nabywcy, który chce jak najszybciej się wprowadzić – nie ma czasu na samodzielne zajmowanie się pracami, czy też nadzorowanie działań innych. Dzięki temu nie musi poświęcać czasu na samodzielne znalezienie ekipy remontowej i kontrolę jakości realizowanych usług. O takim wyborze warto pomyśleć już na etapie ubiegania się o ewentualny kredyt na mieszkanie, aby wnioskować o wystarczającą kwotę, która obejmuje także wykończenie. Ubieganie się o kolejne zobowiązanie w przyszłości może być utrudnione zważywszy na obniżenie zdolności kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.