Image
Współpraca z architektem wnętrz – co musisz wiedzieć?

Współpraca z architektem wnętrz – co musisz wiedzieć?

Każdemu z nas zależy, by nasze mieszkanie było funkcjonalne, estetyczne i stylowe. Wygląd i standard mieszkania ma dla Polaków coraz większe znaczenie. Ponieważ obecnie w sklepach wnętrzarskich mamy niezwykle szeroki wybór mebli, farb czy dodatków, nietrudno się w tym zgubić. Może właśnie dlatego w ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na współpracę z profesjonalnym architektem wnętrz. Co warto wiedzieć nim zdecydujemy się na ofertę konkretnej pracowni projektowej?

Kluczowy jest zakres prac

Jeśli spodziewamy się otrzymać od architekta wnętrz gotowy projekt mieszkania lub domu, to możemy się rozczarować. Każde biuro projektowe ma inny styl pracy, ale standardowo do każdego wnętrza podchodzi się indywidualnie. Zasada ta wynika nie tylko z tego, że poszczególny klient ma inny gust czy oczekiwania. Wszelkie wnętrze potrzebuje osobnego projektu, by maksymalnie wykorzystać jego potencjał. Właśnie dlatego praca projektowa odbywa się głównie w programach komputerowych, które potrafią dziś tworzyć dokładne i niezwykle realistyczne wizualizacje. Dzięki temu właściciele lokalu mają pewność, że każdy metr ich mieszkania czy domu został wykorzystany.

Sukces we współpracy ze specjalistą w dużej mierze zależy od ustaleń, których dokonamy jeszcze przed podpisaniem umowy. Podstawowy zakres prac architekta wnętrz to stworzenie kompleksowego planu każdego z pomieszczeń. Zawiera on nie tylko kolorystykę ścian, ustawienie mebli czy dodatki. Równie ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia oraz stworzenie praktycznych rozwiązań, które odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Nowoczesne projekty dzielą mieszkania lub dom na strefy pracy, odpoczynku czy rekreacji. Dzięki temu łatwiej zaprojektować wnętrze tak, by domownicy nawzajem sobie nie przeszkadzali. Nie jest to jednak sztywny podział i jeśli klient życzy sobie innej organizacji przestrzeni, dobry specjalista z pewnością weźmie to pod uwagę.

Co ważne, obowiązki architekta nie muszą ograniczać się tylko do pracy projektowej. Klienci zainteresowani bardziej kompleksową usługą mogą liczyć na to, że projektant zajmie się też nadzorem podwykonawców czy zakupami odpowiednich mebli lub materiałów. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, niezbędna jest umowa zawierająca zasady współpracy i zakres obowiązków specjalisty. Kompleksowa współpraca z pracownią wnętrzarską zapewnia nam pełną obsługę od projektu do pełnej realizacji. Dzięki temu klient wchodzi do gotowego już wnętrza, w którym wszystko jest na miejscu.

W pracy nad wnętrzem idealnym kluczowy jest czas. Jeśli zależy nam na efektach nie szukajmy pracowni projektowej na ostatnią chwilę. Warto mieć świadomość, że sama praca nad projektem, jego konsultacje i poprawki mogą zająć nawet kilka tygodni. Jeżeli powierzamy profesjonalistom również realizację projektu pamiętajmy, że nawet sprawdzeni dostawcy potrzebują czasu, by skompletować potrzebne nam rzeczy. Właśnie dlatego pośpiech jest przy tego rodzaju pracy nie wskazany, a wywieranie presji na projektancie może zaważyć na efekcie końcowym. Aby nasze mieszkanie wyglądało dokładnie tak, jak chcemy, warto uzbroić się w cierpliwość i pozostawać w stałym kontakcie ze specjalistą, który pracuje nad wizją naszego wnętrza. Im więcej informacji o naszych potrzebach mu przekażemy, tym większa pewność, że współpraca zakończy się sukcesem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.