Jak urządzić mieszkanie na wynajem?
Odpowiednie urządzenie mieszkania to jeden z filarów stabilnego wynajmu. Mimo że zarabianie na wynajmowaniu mieszkań jest uważane przez osoby niewtajemniczone za praktycznie pasywne uzyskiwanie dochodu, w praktyce wymaga wiele pracy. Duża jej część dotyczy przygotowania lokalu, tak aby nie tylko zachęcić najemcę, ale też zagwarantować mu bezpieczny oraz bezstresowy najem. Obejmuje to urządzanie mieszkania i o tym też napiszemy więcej w tym artykule.
Uwagi ogólne
Odpowiedzi na pytanie o to, jak urządzić mieszkanie na wynajem, jest wiele. Zależą one od tego, do kogo chcesz trafić z ofertą. Kompletnie inaczej trzeba zaaranżować lokal nastawiony na klienta biznesowego, inaczej dla rodzin z dziećmi, a jeszcze inaczej dla studentów. Dlatego nie wszystkie zamieszczone poniżej rady mają charakter uniwersalny. W miarę możliwości staramy się zaznaczać, które zalecenie dotyczy którego targetu i podajemy rozwiązania dla różnych scenariuszy.
Aranżacja pomieszczeń w mieszkaniu na wynajem
To będzie pierwszy etap urządzania mieszkania pod wynajem. To, jak dużo możesz zmienić w tej kwestii, zależy od tego, czy mieszkanie dopiero się buduje, czy już jest gotowe. Jeśli dopiero się buduje, a ty wiesz, że chcesz je przeznaczyć na wynajem, możesz ustalić z deweloperem zmianę układu pomieszczeń. W lokalu, który już jest oddany, również możliwe są takie modyfikacje, jednak często wymagają przeprowadzenia dużego remontu, bo np. przy zmianie układu ścian trzeba będzie od nowa kłaść podłogi.
W mieszkaniu przeznaczonym dla mniej zasobnego klienta, takiego jak chociażby studenci czy robotnicy napływowi, pomieszczenia wytycza się tak, aby stworzyć w miarę niezależne sypialnie. W takim lokalu często wcale nie ma potrzeby pozostawiania salonu, ponieważ lokatorzy i tak nie spędzają razem czasu. Potrzebna będzie łazienka z ubikacją, w miarę przestronna kuchnia oraz sypialnie, wyposażone w szafki niezbędne do trzymania osobistych rzeczy. Z kolei w mieszkaniu dla rodziny należy zadbać o przestrzeń wspólną, czyli tzw. pokój dzienny. Jeśli lokal nie ma zbyt dużego metrażu, optymalnym rozwiązaniem będzie połączenie salonu z kuchnią. Sypialnia dla dziecka może być mała, to nie będzie przeszkadzało szczególnie rodzinom z małymi dziećmi. Sypialnia dla rodziców nieco większa, najlepiej, jeśli umożliwi wygospodarowanie miejsca do pracy. Z kolei w przypadku klienta biznesowego należy raczej dosyć rozrzutnie rozporządzać przestrzenią, czyli nie dzielić mieszkania na malutkie pomieszczenia, ale zapewnić komfortową i estetyczną strefę dzienną. Często najlepszym rozwiązaniem jest podział na zasadzie sypialnia plus duży salon z aneksem kuchennym.
Wyposażanie mieszkania na wynajem
Można próbować szukać najemców na kompletnie pusty lokal, jednak jednak większość osób preferuje mieszkania już wyposażone. Zarówno w scenariuszu wynajmu dla studentów lub robotników, jak i w scenariuszu z rodziną, nie należy zbytnio szaleć z fantazyjnością wystroju. Lepiej trzymać się stonowanych, uniwersalnych kolorów, jak też ponadczasowych, prostych wzorów. Do tego wyposażenie powinno być funkcjonalne i wytrzymałe. Najemcy nie zawsze obchodzą się z rzeczami w mieszkania ostrożnie, co będzie ich lub ciebie narażało na dodatkowe koszty. Proste, schludne wyposażenie, w tym meble, spełnią wszystkie niezbędne funkcje, a jednocześnie nie będą niepotrzebnie zwiększały kosztów.
Zasada ta częściowo obowiązuje także w przypadku mieszkań na wynajem przeznaczonych dla klienta biznesowego. Jednak w tym scenariuszu należy postawić na wysokiej jakości, luksusowe wyposażenie. Nadal warto zwracać uwagę na jego funkcjonalność oraz wytrzymałość, co uchroni nas przed koniecznością częstego przeprowadzania napraw lub wymian.
Kompletując wyposażenie do mieszkania trzeba mieć na uwadze to, czy zaspokoi ono codzienne potrzeby lokatorów. W mieszkaniach dzielonych na pokoje każdy pokój musi mieć kompletne umeblowanie, pozwalające i na wypoczynek, sen, jak też na przechowywanie rzeczy oraz pracę. Przy najmie rodzinom pokoje wyposażamy adekwatnie do tego, jaką pełnią funkcję. Specyficzne elementy wyposażenia, takie jak chociażby łóżeczko dla niemowlaka, mogą ewentualnie zostać wstawione po skonsultowaniu tego z najemcami – jeśli wyrażą takie zapotrzebowanie.
Zoja
Sama zadawałam sobie to pytanie i po przemyśleniu sprawy na pewno warto zainwestować w sypialnie, to żeby łóżka były wygodne jest bardzo ważne.
2023-02-28