Image
Jak urządzić mieszkanie tak, aby było przyjazne dzieciom?

Jak urządzić mieszkanie tak, aby było przyjazne dzieciom?

Jeśli spodziewasz się dziecka lub przeprowadzasz się w nowe miejsce i chcesz je zaaranżować tak, aby było przyjazne dla twojej pociechy, zapraszamy do lektury tego artykułu. Zebraliśmy w nim zestaw porad, pozwalających urządzić mieszkanie “pod dziecko”, dzięki czemu będzie ono nie tylko bezpieczne, ale też funkcjonalne.

Nie bez powodu już we wstępie padło hasło “bezpieczeństwo” – przy małych dzieciach jest to niezwykle ważny aspekt nieruchomości. Dziecko nie jest w stanie rozpoznawać potencjalnych zagrożeń, a przy tym jest bardzo ciekawe świata i lubi wypróbowywać wszystkie rzeczy z otoczenia. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na wszelkie ostre krawędzie, meble o kanciastych kształtach, wysokie meble, na które dziecko mogłoby się wspiąć, strome schody, okna, gniazdka, urządzenia elektryczne i sprzęt AGD. Jeśli chodzi o ustawianie rzeczy na meblach, to obowiązuje ogólna zasada, że powinny one być poza zasięgiem dziecka – czyli na odpowiedniej wysokości i z dala od krawędzi blatu lub półki. Same meble należy przymocować do ścian, bo są znane przypadki, gdy dziecko na mebel się wspinało i ten je przygniótł. Co do okien i drzwi balkonowych – wyposaż je w klamki z zabezpieczeniami. Taką klamkę można otworzyć tylko po wciśnięciu przycisku lub użyciu kluczyka. Z kolei, aby ograniczyć dziecku dostęp do wybranych obszarów mieszkania, zastosuj bariery. Używanie barierek ochronnych możliwe jest na schodach, balkonach i innych miejscach, w których dzieci mogą zrobić sobie krzywdę.

Ustawiając meble, pamiętaj o tym, że twoje dziecko będzie coraz bardziej mobilne i żywiołowe. Od raczkowania szybko przejdzie do chodzenia i biegania. Z tego względu wybieraj małe meble, tak aby nie zajmowały za dużo miejsca, i ustawiaj je w miarę możliwości z dala od szlaków komunikacyjnych. Ostre, twarde krawędzie mebli możesz zabezpieczyć specjalnymi nakładkami – są łatwe w montażu, bo są samoprzylepne. Kolejna kwestia związana z meblami (ale też pozostałym wyposażeniem) to wybieranie materiałów, które są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Możesz być pewien, że dziecko zabrudzi i zniszczy wszystko to, co zabrudzić i zniszczyć da radę. Wielu rodziców stosuje zasadę, iż mieszkanie na czas pierwszych lat życia dziecka jest wyposażone tymczasowo – po tym okresie robią generalny remont i wymieniają wszystko na nowe.

Jeśli chodzi o ściany, to wybierając kolory ścian, lepiej wybierać jasne, delikatne kolory, które nie będą nadmiernie pobudzać dziecka, ale również nie będą wprowadzać go w depresję. Kolorowe dodatki, obrazki, plakaty itp. można umieścić na ścianach, by stworzyć przyjazne dla dziecka środowisko. Dbanie o wygląd mieszkania ułatwi ci zastosowanie wysokiej jakości, zmywalnych farb – jeśli wybierzesz farby z górnej półki, bez problemu będziesz mógł w razie potrzeby usunąć z nich nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia.

Aranżując przestrzeń mieszkania z dziećmi, pamiętaj o wydzieleniu strefy zabaw. Dzieci większość czasu spędzają na zabawie, więc jest to dla nich niezwykle istotne. Obok musi się znajdować miejsce, gdzie będą przechowywane zabawki. Tu musisz pamiętać, że z czasem zgromadzi się ich naprawdę sporo… Miejsce do zabaw powinno być bezpieczne, pozbawione ciężkich mebli, ostrych krawędzi. Podłogę można wyłożyć matą – w sklepach są dostępne m.in. maty w kawałkach, przypominające puzzle, które można w razie potrzeby szybko złożyć oraz łatwo je czyścić.

Mimo że dziecko nie umie czytać, dobre oświetlenie jest niezwykle ważne. Miejsce, gdzie odbywają się zabawy, muszą być odpowiednio doświetlone, aby wzrok dziecka się nie psuł. Problem z małymi dziećmi jest taki, że nie powiedzą ci, gdy coś jest nie tak, ponieważ nie potrafią jeszcze zidentyfikować problemu i go nazwać. Dodatkowo oświetlenie musi być bezpieczne, czyli najlepiej jeśli będzie poza zasięgiem małych rączek oraz jeśli kable od niego również nie będą dostępne dla dziecka. Odpadają więc lampy podłogowe.

Do wnętrz, gdzie żyją dzieci, warto wprowadzać miłe dla oka i dotyku miękkie elementy, takie jak poduszki i koce. Na pewno często będą wykorzystywane w zabawach, a jednocześnie są całkowicie bezpieczne oraz poprawiają wygląd pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.