Image

Haft

Technika haftu jest techniką trwałą, pozwalającą wykonać każdy wzór, na dowolnym podkładzie, od polarów, jedwabi, materiałów filcowych czy koronki i skóry naturalne.

Rozróżnia się dwie formy haftu:

  • tradycyjny,
  • komputerowy.

Haft tradycyjny jest metodą znaną już w V wieku p.n.e. Polega na wyszywaniu na materiale wzorów używając szydełka bądź igły oraz różnokolorowych nici. Taki haft wykonywany jest ręcznie lub maszynowo. Istnieją cztery rodzaje haftu:

  • ażurowy,
  • płaski (na tkaninie), dzielący się na 10 podgrup, jak koloński, rozłupany, sznureczkowy, przed igłą, za igłą czy sznureczkowy,
  • wypukły (kładziony i burgundzki),
  • nakładany (wszywanie lub naszywanie wzorów dekoracyjnych wyciętych z innych materiałów).

Haft komputerowy wykonywany jest za pomocą maszyn do haftowania, a sam wzór przygotowywany jest w specjalnym programie hafciarskim. Aby wykonać taki projekt potrzebny jest jedynie obraz (np. jpg czy bmp), z którego tworzony jest plik przeznaczony już do haftu. Kolory uzyskane w drodze haftu komputerowego są wyraziste, trwałe, a sam haft odporny na wysokie temperatury (do 95 stopni). Technika ta pozwala na wykonanie wzoru wykorzystując kilka kolorów naraz. Stąd też popularne wykorzystanie haftu przy produkcji naszywek na odzież, od emblematów szkolnych, po naszywki używane w służbach mundurowych czy harcerstwie, hafty na czapkach, odzieży, pościeli, ręcznikach, odzieży roboczej, sportowej. Wiele firm oferujących tego typu usługę wykonuje zlecenie już jednej sztuki np. naszywki, jednakże trzeba się liczyć z dodatkową ceną za przygotowanie programu hafciarskiego.

Haft komputerowy jest znacznie trwalszy od powszechnie używanego sitodruku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.