Image
Ile kosztuje projekt wnętrz

Ile kosztuje projekt wnętrz

Wygląd i standard mieszkania nabiera dla nas coraz większego znaczenia. Właśnie dlatego kupując własne lokum, coraz częściej rozważamy zatrudnienie profesjonalnego projektanta wnętrz. Tego typu usługa sprawdzi się na pewno, gdy właściciele nie mają czasu lub umiejętności niezbędnych do urządzenia spójnego i stylowego mieszkania czy domu. Rady fachowca przydadzą się też, gdy zależy nam na wykorzystaniu każdego metra kwadratowego przestrzeni. Ile kosztuje gotowy projekt architekta wnętrz? Co wpływa na tę cenę i jak ją obniżyć?

Zakres usług decyduje o cenie

Mimo że każda pracownia wnętrzarska ma własny styl pracy, istnieją pewne uniwersalne zasady, których można się spodziewać wchodząc we współpracę z architektem wnętrz. Warto wiedzieć, że lwia część jego pracy to tworzenie cyfrowego planu naszego mieszkania. Rzadziej taki projekt może dotyczyć tylko jednego lub kilku pomieszczeń. Rezygnacja z kompleksowego planu to jeden z najprostszych sposobów, by zaoszczędzić na usługach architekta. Warto się jednak na to decydować tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że damy radę urządzić resztę przestrzeni w sposób spójny z pracą specjalisty. Utworzenie projektu to podstawowa usługa pracowni architektury wnętrz. Musi być on estetyczny, ale to nie wszystko.

Jednym z ogromnych atutów pracy ze specjalistą projektowania wnętrz jest pewność, że potencjał naszej przestrzeni mieszkalnej zostanie wykorzystany w 100%. Profesjonalista dostosowuje ustawienie mebli i oświetlenie tak by wnętrze było funkcjonalne i harmonijne. To właśnie te plusy przekonują wielu do oddania w ręce fachowców projektu ważnych lub trudnych przestrzeni w domu, takich jak kuchnia czy mała łazienka. Jak wspominaliśmy wcześniej, za pracę nad pojedynczymi pomieszczeniami z pewnością zapłacimy mniej niż za projekt całego mieszkania czy domu. Warto pamiętać, że strategia ta może okazać się mało skuteczna w przypadku niewielkich mieszkań czy kawalerek. Lokale o mniejszym metrażu najczęściej potrzebują całościowego projektu, który pokaże jak dobrze wykorzystać każdy metr.

A czy projekty mniejszych lokali, czy domów są tańsze? Niekoniecznie. Czasem kompaktowa przestrzeń wymaga wiele pracy na etapie planów. Więcej może w tym przypadku kosztować również realizacja. Szczególnie jeśli korzysta niestandardowych rozwiązań czy mebli na wymiar. Ogólna zasada oczywiście jest taka, że im więcej pomieszczeń ma do zaprojektowania fachowiec, tym koszt jego pracy będzie wyższy. Jednak mówimy tu tylko o projekcie, a współpraca z pracownią architektoniczną może oznaczać korzystanie z szerszego wachlarza usług. Oczywiście wpływa to na cenę całościową.

Wiele firm zajmujących się projektowaniem wnętrz współpracuje z zaufanymi dostawcami i proponuje klientom kompleksowe usługi. Najczęściej polegają one na stworzeniu projektu, a po zaakceptowaniu również realizacji planu. Oczywiście opcja ta jest droższa, ma jednak jeden spory plus. Właściciele mieszkania czy domu nie muszą wtedy uczestniczyć w etapie urządzania wnętrza i pojawiają się w nim, dopiero gdy jest gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.