Flex
Technika nadruku typu flex charakteryzuje się trwałą formą nadruku, a samo pojęcie „flex” jest niczym innym jak rodzajem folii transferowej. Tak jak w przypadku pozostałych technik, wzór wycinany jest ploterem (w odbiciu lustrzanym) z gładkiej folii (transferowej), przy czym folia ta jest jednokolorowa. Tak przygotowany wzór wgrzewany jest w materiał za pomocą prasy termicznej wytwarzającą wysoką temperaturę oraz nacisk, przy czym każda ze stosowanych folii wymaga innych ustawień tych parametrów. Plusem takiej techniki jest odporność wzoru na np. wyginanie go i kruszenie. Dodatkowo wzór nie schodzi pod wpływem prania (wytrzymuje pranie w wodzie do 90 stopni) czy warunków atmosferycznych. Uzyskane kolory są pełne i wyraziste, a sama powierzchnia materiałowa jest pokryta w 100%.
Folia flex charakteryzuje się tym, iż jest dwuwartstwowa, a sam nadruk jest matowy. Wykonana jest z PVC lub z poliuteranu, co czyni nadruk rozciągliwym i cieńkim (grubość folii od 50 do 170 mikronów).
Folia flex występuje w rozmaitych kolorach, od kolorów bazowych, po mieszanki. Zaletą jest również dostępność folii o różnych strukturach, jak np. carbon czy rodzai, jak folia brokatowa, nadająca efekt 3D czy perforowana. Spotyka się na rynku również folie fluorescencyjne, czy naśladujące maskowanie zwierząt.
Folie flex z reguły wykonane są z materiałów nieszkodliwych dla człowieka, jednak zupełną nieszkodliwość zapewnia certyfikat nadany przez Stowarzyszenie Oeko-Tex, czyli Oeko-Tex Standard 100, mówiący o dostępności produktu dla dzieci czy nie stosowaniu do produkcji metali szkodliwych jak nikiel czy ołów.
Nadruk folią flex spotkać można np. na odzieży roboczej, strojach sportowych, a sam nadruk stosowany jest zarówno na bawełnie, połączenie poliestru z akrylem czy bawełnę-poliester.