Image
Termotransfer

Termotransfer

Termotransfer, zwany też termodrukiem, jest techniką wykorzystującą wysoką temperaturę w celu przeniesienia przygotowanego wzoru, obrazku czy tekstu na materiał. Sam wzór nanoszony jest na odzież za pomocą urządzeń typu xero, szablonów lub drukarki i komputera. Technika ta jest prostą techniką dostępną praktycznie dla każdego. Plusem jest możliwość zastosowania termodruku na rozmaitych powierzchniach, od odzieży, po porcelanę czy szkło.

Do procesu potrzebny jest papier transferowy, na którym drukuje się wcześniej przygotowany wzór czy obrazek. Przygotowany tak papier ze wzorem przykłada się do materiału, który ten wzór ma posiadać, i następnie, za pomocą np. żelazka (czy innego urządzenia zdolnego wytworzyć temperaturę około 150 stopni Celsjusza) „wprasowuje” się go.

Profesjonalne drukarnię korzystają z szablonów wyciętych ploterem, pokrytych folią typu flock czy flex w różnych kolorach. Folie te nakładane są na tkaninę, a następnie, za pomocą profesjonalnej prasy termicznej, nadruk jest w nią wgrzewany. Dzięki wykorzystaniu szablonów wyciętych ploterem możliwe jest uzyskanie wielu drobnych szczegółów wzoru.

Termotransfer zwykle nie charakteryzuje się wysoką jakością, jest za to najpopularniejszą obecnie metodą nanoszenia druku na np. podkładki pod mysz, rozmaite tworzywa, puzzle czy w przemyśle reklamowym. Dużym minusem jest nietrwałość takiego druku, który z czasem, pod wpływem np. prania, zaczyna schodzić bądź niszczeje. Plusem jest mały koszt wydruku oraz możliwość wykonania produktu we własnym domu.

Przy termodruku wykorzystywana jest również technika sublimacji, która jak sama nazwa mówi, wykorzystuje proces sublimacji, czyli przejście ze stanu stałego w gazowy, bez przechodzenia w międzyczasie w stan ciekły. Wzór drukowany jest specjalistycznymi atramentami na papierze transferowym. Na powierzchni utrwalany jest wykorzystując wysokie ciśnienie i wysoką temperaturę. Druk sublimacyjny w większości używany jest przy nadrukach na przedmioty pokryte lakierem poliestrowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.