Image
Oszustwa na remontach – na co uważać?

Oszustwa na remontach – na co uważać?

Dobry fachowiec to podstawa każdego udanego remontu. Niestety coraz częściej słyszy się jednak o oszustwach budowlanych. Nieuczciwi wykonawcy pobierają zaliczki lub wyłudzają pieniądze na zakup materiałów i… znikają. Jak uchronić siebie i swój dom przed takimi oszustami?

Jak oszukują?

Oszustwa na remontach to już plaga. W jaki sposób można zostać oszukanym? W niektórych przypadkach wykonawcy pobierają zaliczki i wykonują jedynie część pracy lub nie zaczynają jej wcale. Niektórzy nielegalnie wykorzystują zdjęcia innych firm, aby zaimponować klientom. Zamiast remontu wyrządzają natomiast jedynie szkody w domu czy mieszkaniu i unikają za to odpowiedzialności. Zdarzają się i tacy, co po prostu kradną materiały niezbędne do przeprowadzenia danego remontu. Co gorsza, coraz częściej tego typu firmy działają w sposób przemyślany i zorganizowany. Aby uniknąć odpowiedzialności, niektórzy wykonawcy zmieniają nazwę oraz adres firmy. W internecie można znaleźć mnóstwo tego typu historii, którymi dzielą się oszukani ludzie. Wymieniają się doświadczeniami, ostrzegają czy szukają pomocy prawnej. Niestety jednak walka o odzyskanie pieniędzy wymaga często sporo czasu i nerwów.

Jak się przed tym zabezpieczyć?

Najlepszym zabezpieczeniem przed oszustwami remontowymi będzie dobrze sporządzona umowa dwustronna pomiędzy zlecającym remont a jego wykonawcą. Taka umowa zawierać powinna szczegółowy opis przedmiotu, warunku wykonania i rozwiązania, wykonawstwa zastępczego, rozliczeń, odbiorów, a także usuwania, wad, długości oraz warunków gwarancji i rękojmi dla wykonanego dzieła. Może zawierać również zasady zlecania ewentualnych robót dodatkowych.

Ponadto, aby maksymalnie uchronić się przed tego typu oszustwami, zlecający prace powinien unikać osób, które nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Zawierając umowę z firmą warto sprawdzić, czy taka firma rzeczywiście istnieje i czy osoba podpisująca umowę w jej imieniu jest do tego upoważniona (można to sprawdzić w CEIDG lub KRS). Pomocne w ocenie rzetelności danej firmy będą też opinie na jej temat znajdujące się w internecie.

Aby czuć się bezpieczniej, wynagrodzenie wykonawcy powinno się mu przekazywać w formie przelewów z odpowiednim tytułem przelewu. Co więcej, wynagrodzenie to warto dzielić na mniejsze transze rozliczane wraz z postępem prac. Aby kontrolować materiały budowlane kupowane przez wykonawcę, można wymagać od niego okazania faktur za te materiały. W przypadku gdy to wykonawca dostarcza swojemu klientowi umowę, powinien on ją dokładnie przeczytać.

Co robić, jeśli realizacja usługi nie jest zgodna z umową?

Jeżeli umowa została podpisana, lecz mimo to realizacja usługi jest niezgodna z jej zapisami, należy podjąć działania mające na celu wyegzekwowanie prawidłowego wykonania tego dzieła. Przede wszystkim należy sprawdzić zapisy w umowie. Jeśli natomiast umowa nie przewiduje tego typu sytuacji, powinno się wezwać wykonawcę do prawidłowego wykonania jej przedmiotu. Jeżeli sytuacja ma miejsce podczas czynności odbiorowych, to powinno się odmówić podpisania protokołu odbioru. Gdy wady ujawnione zostaną już po odbiorze, należy wtedy skorzystać z uprawnień z tytułu gwarancji i rękojmi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.