Image
Styl rustykalny we wnętrzach

Styl rustykalny we wnętrzach

Prostota, neutralne kolory i naturalne materiały to hasła, które tworzą podstawy popularnego w ostatnim czasie stylu rustykalnego. Jego początki sięgają przełomu XIX i XX wieku, a kolebką są Stany Zjednoczone. Za prekursora tego rodzaju estetyki uważa się Thomasa Lee, który skonstruował krzesło z jednej deski. To właśnie pasja tworzenia prostych form z naturalnych materiałów dała początek stylowi rustykalnym. Jak wygląda on współcześnie?

Sielsko i przytulnie

Słowo „rustic” pochodzi z języka angielskiego i oznacza coś wiejskiego, swojskiego. Właśnie dlatego tego typu aranżacje najpierw pojawiały się w domach urządzanych w wiejskim klimacie z wykorzystaniem naturalnych materiałów i tkanin. Z czasem styl ten stał się popularny również w miastach, wśród osób, którym zależy na zdrowym, ekologicznym stylu życia w duchu „slow life”. Mieszkanie urządzone rustykalnie nawet w sercu metropolii może nas przenieść do sielskiego domku. Jak osiągnąć ten przytulny, oparty na prostocie efekt?

Jedyny w swoim rodzaju klimat przytulnego domu uzyskamy, używając bardzo konkretnych materiałów. To przemyślane połączenia sprawiają, że wnętrze zyskuje duszę i swój własny charakter. Dla stylu rustykalnego podstawowe kolory to biel, beż i szarość oraz głębokie brązy i zielenie. Paleta ta kojarzy się z naturą i działa wyciszająco na domowników. Efekt budują też naturalne, surowe tkaniny, takie jak bawełna, wełna czy len. W rustykalnych wnętrzach często pojawiają się kominki czy odkryte belki stropowe, a dominujące materiały to kamień i cegła w jasnych odcieniach. Są one najczęściej nieco surowe i poddane tylko podstawowej obróbce. Duszą stylu jest bowiem wspomniana już prostota

O charakterze wnętrza urządzonego w stylu rustykalnym decydują dodatki. Kolorów dodają kwiaty i ludowe wzory, a całość dopełniają makramy bądź meble z wikliny. Tego typu aranżacja stawia na wygodę i funkcjonalność. Wnętrza nie mogą być przeładowane mnóstwem bibelotów, kilka dobrze dobranych i charakterystycznych akcentów zupełnie wystarczy, by aranżacja nie była nudna

Styl rustykalny — dla kogo?

W stylu rustykalnym można urządzić niemal każde wnętrze. Nie będą z nim współgrać jedynie ciemne, industrialne pomieszczenia o mocnym charakterze. Bogata oferta sklepów meblowych i wnętrzarskim sprawia, że klimat wiejskiego domu możemy stworzyć nawet w niewielkim mieszkaniu. Liczy się odpowiednie wyposażenie i spójność stylu oraz kolorystyki. 

Rustykalna kuchnia to AGD stylizowane na vintage i drewniane lub kamienne blaty. Drewniane meble kuchenne świetnie sprawdzają się nawet w niewielkich wnętrzach, szczególnie gdy wybierzemy te w jasnych odcieniach. W rustykalnej kuchni znajdziemy naprawdę niewiele plastiku, zamiast tego pojawia się w niej glina, szkło lub tak lubiane w tej aranżacji drewno. Klimat wiejskiego, nieco surowego, ale przytulnego wnętrza to przede wszystkim naturalne materiały i życie w stylu eko. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.