Image
Nadruk cyfrowy

Nadruk cyfrowy

Nadruk cyfrowy, jako technika nadruku na odzieży, daje nam nieograniczone możliwości drukowania nawet skomplikowanych obrazów posiadających zarówno barwy pełne, jak i półprzeźroczyste. Całość daje nam fotorealistyczną jakość (grafika w rozdzielczości do 1440×720 dpi) niespotykaną jak dotąd w żadnej innej technice nadruku na odzieży.

Nadruk cyfrowy wykonywany jest za pomocą specjalistycznej drukarki przeznaczonej do nadruku DTG, czyli Direct To Garment – druk bezpośredni na tkaninę. Taka drukarka posiada zwykle kilka głowic drukujących, które wykorzystując podciśnienie podają atrament przez mikroskopijne dysze oraz wykorzystuje farby wodne, przyjazne środowisku. Na początku, na materiale ciemnym, nakładana jest biała farba, później kolory CMYK. Cały atrament wnika we włókna materiału w taki sposób, że nie sposób jest go wyczuć pod palcami.

W tej metodzie nie jest potrzebna matryca, co już przyśpiesza cały proces związany z nadrukiem oraz ogranicza jego koszty. Za wydruk na tkaninę odpowiada ploter, a farba zostaje utwardzona w piecu, trwałością dorównując sitodrukowi. Nadruk nie spiera się, nie kruszy, jest odporny na prasowanie oraz na warunki atmosferyczne.

Nadruk taki posiada żywe i pełne kolory, a zaletą jest możliwość zastosowania przejść tonalnych. Cena związana z wykonaniem takiego nadruku jest stała i dużo niższa w porównaniu z sitodrukiem, którego cena maleje jedynie wraz ze wzrostem ilości zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.